Birinci Yaş Doğum Günü Pastası (Ülker)

birinci_yas_dogum_gunu_pastasi_ulkerMalzemeler: 3 paket Kakaolu Ülker Pötibör Bisküvi, 4 su bardağı süt, 2 yumurta sarısı, 1 su bardağı toz şeker, 2 çorba kaşığı un, 2 çorba kaşığı nişasta, 1 paket vanilya, 1 paket sade kremşanti, 2-3 çorba kaşığı kakao, Bisküvileri ıslatmak için 1 bardak süt

Yapılışı:
Kremayı hazırlamak için sütü bir tencereye alıp ocağa koyun. Yumurta sarılarını, şeker, un, nişasta ve vanilyayı ekleyip çırpa teliyle malzemenin birbirine karışmasını sağlayın. Tahta bir kaşıkla devamlı karıştırarak krema kıvamını alana kadar orta-kısık ateşte pişirin.
Pürüzsüz bir krema kıvamını alınca hemen ocağı kapatın. Kremayı arada bir karıştırarak soğutun.
Bisküvileri soğuk süte batırıp bir tepsiye 5 adet bisküviyi 2’şer kat dizin. Üzerine bir kat krema sürüp tekrar 2 kat bisküvi dizin. Malzeme bitene kadar işlemi tekrarlayarak pastayı 3 katta tamamlayın. En son ince bir kat krema sürün.
Pastayı “1” rakamı şekline getirmek için uç kısmından üçgen bir parça kesip uç kısmına yandan ekleyin. Kalan parçadan da altındaki dar kısmı oluşturun. Üzerini kakao ile kaplayın. Sade kremşantiyi soğuk sütle çırpıp yıldız uç kullanarak pastanın çevresini süsleyin.
Afiyet olsun.