Kremalı supangle

kremali_supangle_tarifleriMalzemeler: 1 litre süt, 3 adet yumurta (oda sıcaklığında beklemiş), 3 tepeleme yemek kaşığı un, 3 tepeleme yemek kaşığı kakao, 1.5 su bardağı toz şeker
Üzeri için: 2 poşet toz kremşanti, 2 su bardağı soğuk süt

Yapılışı:
Un, kakao ve toz şekeri orta boy bir tencereye aktarıp üzerine oda sıcaklığında bekleyen yumurtaların yalnızca sarısını ekleyerek çatalla iyice çırpın. Sütü de ilave ettikten sonra, orta ısılı ateşin üzerine oturtup tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak koyulaşıp muhallebi kıvamına gelinceye kadar çırpın.
Kaynamaya başladıktan birkaç dakika sonra ocaktan alıp hafifçe ılınması için bir kenarda bekletin. Diğer taraftan, yumurtaların aklarını derin bir kaba aktanp 5-6 dakika, katılaşıp kar gibi oluncaya kadar çırpın. Çırpılmış yumurta aklarını hafifçe ılınmış olan muhallebinin üzerine ekleyip iyice özleşene kadar karıştırın. Karışımı, kaselere ya da kup bardaklara paylaştırın. Kremşanti ve soğuk sütü de başka bir kapta katılaşıp kar gibi oluncaya kadar çırpıp krema sıkacağı yardımıyla süpanglelerin üzerini süsleyerek buzdolabında bekletin. Soğuyunca servise sunun.
Afiyet olsun.