Mango ve Yoğurt Köpüğü

mango_ve_yogurt_kopugu_meyve_tatlilariMalzemeler: 1 portakal, 2 büyük mango, dilimlenmiş, 1 çay kaşığı toz jelatin, 3 yemek kaşığı soğuk su, 300 ml yoğurt, 2-3 yemek kaşığı pudra şekeri, 1 yumurta beyazı

Yapılışı:
Bir patates doğrayıcısı kullanarak portakaldan şeritler halinde kabuk parçaları kesin. Küçük keskin bir bıçakla kabukları kibrit çöpü büyüklüğünde kesin.
Küçük bir tavada suyu bir taşım kaynatın. Portakal kabuğu şeritlerim 2-3 dakika haşlayın. Süzüp soğuk su altında tutun. Tekrar süzüp kâğıt havluyla kurulayın ve bir kenara koyun.
Portakalın suyunu sıkın ve hazırlanmış mangoları ve portakal suyunu blenderda püre haline getirin. (aynı işlemi mangoları süzgeçten geçirip portakal suyunu ekleyerek de yapabilirsiniz. )
Jelatini küçük bir tava içindeki suya dökün. 5 dakika kadar bekleyin. Jelatini çok kısık ateşte 1-2 dakika eriyinceye kadar ısıtın.
Tahta bir kaşıkla devamlı karıştırarak erimiş jelatini mango püresinin üzerine dökün. (Aşçının önerisine bakın. ) Yavaş yavaş yoğurdu ve pudra şekerim ekleyip karıştırın.
Temiz kuru bir kapta yumurta, beyazını iyice çırpın. Büyük metal bir kaşık kullanarak yumurta beyazım mango karışımına ekleyin. Tadına bakıp gerekirse biraz daha pudra şekeri koyun.
Köpüğü 4 tatlı kâsesine koyup portakal kabuğu şeritleri ile süsleyin. 2 saat içinde servis yapın.
Afiyet olsun.