Şeritli kek

Şeritleri yapmak için malzemeler:

115 gr yumuşamış tereyağ
115 gr elenmiş pudra şekeri
3-4 adet oda sıcaklığında yumurta beyazı
115 gr elenmiş beyaz un
10 gr kakao

Tereyağı ve şekeri krema kıvamına gelinceye dek çırpın. İçine elenmiş un ve kakaoyu dailave edin.Karıştırmaya devam edin.Ama çok da fazla çırpmayın.Buzdolabında tutabilirsiniz. Kullanmadan önce yarım saat önce buzdolabından çıkarmanız lazım.Ucunu azıcık kestiğiniz bir torbaya kakaolu karışımı doldurun. Yağlı kağıdın üzerine, şerit şeklinde sıkın. İlla şerit şeklinde sıkmanız gerekmez; istediğiniz şekilde sıkabilirsiniz. İşiniz bittiğinde buzdolabına kaldırın.

Kekin beyaz kısmı için malzemeler:

115 gr badem unu
85 gr pudra şekeri
30 gr beyaz un
4 adet yumurta
1 adet yumurta sarısı
3 adet yumurta beyazı
30 gr toz şeker
30 gr eritilmiş tereyağı

Kaba,badem ununu, pudra şekeri,unu ve 2 yumurtayı koyup çırpmaya başlayın.İyice karıştıktan sonra, kalan iki yumurta ve bir yumurta sarısını da ekleyip karıştırın ve bir kenara bırakın. Diğer bir tarafta, yumurta beyazlarını kar halini alıncaya kadar çırpın, içine toz şekeri ekleyerek çırpmaya devam edin. Karışımı, biraz önce yaptığınız yumurtalı karışımın üzerine dökün. Erimiş tereyağını da ekleyin. Tahta kaşıkla,kar haline gelmiş yumurta beyazlarını söndürmemeye çalışarak, karışımı iyice harmanlayın.
Buzdolabında duran yağlı kağıdın üzerine kek hamurunu dökün. 6-8 dk boyunca, 230 derece fırında, kek kahverengileşmeye başlayana dek pişirin.Fırından çıkarın, birkaç dakika ılınmasını sağlayın. Ardından yağlı kağıttan sıyırın.Kağıttan sıyırmadan önce, 1 haftaya kadar buzdolabında tutabilirsiniz.Hatta derin dondurucuda 1 ay bile tutabilirsiniz.
Afiyet olsun.